gallery/mirage színház_logó
gallery/mirage színház_logó

Tündérkert történelmi tájszínház

 

Egy hely, ahol a Magyar Irodalom legfontosabb remekművei és népdalai szárnyra kapnak, korhű jelmezbe öltözött színészek előadásában.

Egy hely, ahol betekintést nyerünk a Kárpát-medence népi hagyományaiba, ősi mesterségeinek rejtelmeibe.

Egy hely, ahol megízlelhetjük a Magyarországon egykor őshonos ízletes gyümölcsök zamatát.

Egy hely, ahol a népművészet, az irodalom a történelem és a színházkultúra a hazánkban egykor őshonos gyümölcsfái árnyékában találkoznak.

 

Elsődleges célunk, hogy a mai fiatalok érdeklődését felkeltsük a Magyar Történelem iránt.

Játékos formában összekapcsolni az irodalmat, a színházművészetet és a gasztronómiát, de nem a tanulás, hanem a szabadidő hasznos eltöltése jegyében.

 

Nemzetünk elmúlt századainak jeles személyiségeit, történelmi korait és eseményeit igyekszünk életre kelteni hagyományőrző táborunkban, melyhez egyedülálló természet közeli lehetőséget kínál a Zalai dombságon elterülő táborhelyünk.

 

A nemzeti identitás, a hit, vagy a hazaszeretet fogalma úgy kap értelmet programunkban, hogy az abban résztvevő fiatalok történelmi korokon átívelő időutazáson vesznek részt.

 

Hogy mit jelent ez a gyakorlatban?

A tábor területén több egymástól jól elkülönített táborhely van kialakítva. Ezen helyeket erdősávokon, természetvédelmi vadcsapásokon átívelő vadmadár tanösvények kötik össze. A táborhelyek egy-egy történelmi kort idéző kopjafával, korhű zászlókkal, és díszletekkel vannak kialakítva, melyek körül egy időben 25-50 gyermek tud letelepedni. A táborhely másik fő motívuma, helyszínről helyszínre 2-3 gyümölcsfából álló liget, melyekhez kapcsolódik az adott korból 1-1 hiteles történet, melynek segítségével időutazásunk megkezdődik.

 

Egyik ilyen állomásunkon például megidézzük 1849 július 30.-nak délutánját: helyszínünk a Vargha család Székelykeresztúri kertje, ahol egy körtefa alatt, korabeli ruhában megjelenik Petőfi Sándor és elmondja, az e- helyen megírt élete utolsó versét. Egy interaktív színházi performansz keretében megidézzük a segesvári csata előestéjét, a programban résztvevő gyerekek bevonásával.

A jelenet exkluzivitását az erősíti, hogy a Tündérkert génmegőrző programnak köszönhetően a körtefánk valóban annak a bizonyos körtefának az oltóágából sarjadt, amely alatt a történelmi feljegyzések szerint Petőfi Sándor életének utolsó estéjét töltötte.

 

Hasonlóan érdekes jelenetekben idézzük meg Rákóczi Ferenc, Mátyás király, a Trianoni nemzet tragédia egy-egy történelmi jelentét. De zarándoklatunk során érintünk egy Mária kegyhelyet, a fiúk kipróbálhatják a Magyarok legősibb fegyverét az íjat, a lányok pedig eközben az ősi kenyérlángos receptje alapján szabadterű kemencében saját maguk készítik el a napi betevőt.

 

A Projektünk a Mirage színház által rendezett és delegált színészek, az Összefogás a Jövő Nemzedékéért Oktatási és Kulturális Alapítvány hagyományőrző programjai, a Pannónia Díszmadár egyesület által mentorált vadmadár tanösvények és az Isztimér Diáktábor Mezőgazdasági és Hagyományőrző Kft. által támogatott Tündérkert őshonos gyümölcseink génmegőrző programjának együttműködésében jött létre.

 

gallery/img_1445